Nauczanie zdalne - grupa Biedronki 🐞

Temat: Zwierzęta na wsi

Ćwiczenia poranne:

1. Oglądanie książek związanych tematycznie ze zwierzętami żyjącymi na wsi. Ćwiczenia konstrukcyjne- budowanie z klocków zagród dla zwierząt. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy – język, wargi, żuchwę.
  2. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Nauka Pływania. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania. Cel: Wzbogacanie wiedzy o zwierzętach żyjących na wsi.
  • Kolorowanie rysunku kaczki.

Zwierzęta na wsi

Ćwiczenia logopedyczne (przy użyciu lusterka)

Jedziemy na wieś- dzieci wibrują wargami- naśladują samochód jadący na wieś

Konik- dzieci naśladują kląskanie konika: mocno przyklejają ułożony szeroko przy podniebieniu i odklejają go zdecydowanym ruchem. Pracy języka towarzyszy praca warg, które raz są szeroko rozłożone, a raz ułożone w dziobek.

Krowa- dzieci naśladują ruch żucia, poruszając dynamicznie żuchwą.

Kot oblizuje się po wypiciu mleka- dzieci przesuwają językiem po górnej i dolnej wardze.

Pies gonił kota i bardzo się zmęczył – dzieci wysuwają język na brodę i dyszą.

Opowiadanie

Mały kaczorek Ptaś był najlepszym pływakiem na całym podwórku. Nawet kiedy spał, przez sen przebierał nóżkami jakby pływał w stawie. Nie musiał chodzić na basen ani brać lekcji pływania, bo gdy tylko wykluł się z jajka, od razu wskoczył do miski z wodą i zanurkował. Kaczorek myślał, że wszystkie zwierzęta są dobrymi pływakami: konie, psy, koty, krowy, świnie, króliki, a przede wszystkim kury. Pewnego dnia Ptaś ogłosił zawody pływackie w stawie nieopodal domu. Okazało się, że chętne do pływania były zwierzęta: pies Merduś, dwie kaczki bliźniaczki i żaba Kumcia.

-Jak to? – zdziwił się kaczorek Ptaś.- A dlaczego nie przyszły świnki?

- Świnki wolą kąpać  swoje ryjki w korytku- wyjaśnił pies.

- A konie i krowy?

- One wolą brać prysznic w łące w czasie deszczu.

- A króliki i koty?- dopytywał się Ptaś

- Uciekają na samą myśl o pływaniu w wodzie.

- Całe szczęście, że jest chociaż kurczak- powiedział kaczorek, widząc stojącego nieopodal kurczaka Pazurka.

- Ale ja tylko przyszedłem popatrzeć…- szepnął kurczak.

- Jak to? Nie chcesz zdobyć pierwszego miejsca w pływaniu?- zdziwił się Ptaś .

- Chciałbym, ale…kurczaki i kurki nie potrafią pływać.

- Ja potrafię!- pisnęła żaba Kumcia, zakładając na głowę czepek kąpielowy.

- Umiem pływać żabką, delfinem, kraulem i pieskiem- pochwaliła się.

- Pieskiem to pływam ja!- oburzył się Merduś. Kaczorek Ptaś nie mógł uwierzyć, że kurczaki nie znają się na pływaniu.

- Zaraz cię nauczę- powiedział i pokazał Pazurkowi, jak przebierad nóżkami i jak machad skrzydełkami.

- A teraz wskakuj do stawu i pamiętaj, dziób unoś nad wodą!

- Mama mi mówiła, żebym nigdy nie wchodził sam do wody-powiedział kurczaczek.

- Eee tam, przecież nie jesteś tu sam , zobacz, ilu nas jest.

- Ale ja się boję…

- Nie bądź tchórzem. Dajmy mu spokój – powiedział pies.- Ma prawo się bać. Merduś ma rację- powiedziała żaba Kumcia.

- Niech kurczak stoi i patrzy. Wszystkie ptaki to super pływaki!- stwierdził rozgniewany kaczor i chciał wepchnąć kurczaka do wody na siłę .

Na szczęście w pobliżu przechadzała się pani Gęś i w porę zauważyła niebezpieczeństwo. Osłoniła kurczaka swoim białym skrzydłem i powiedziała:- Nie można nikogo do niczego zmuszać ani wpychać na siłę do wody. Pazurek mógłby się utopić! Rozumiesz, że to niebezpieczne?

-Tak.

Czy ty , Ptasiu, umiesz latać tak wysoko jak orły?

- Nie..

A gdyby orzeł chciał cię zepchnąć z wysokiej skały, żeby sprawdzić, czy umiesz latać, to jak byś się czuł?

- Bałbym się.

No widzisz. Jedni potrafią świetnie pływać, inni latać, ale nikt nie umie wszystkiego.

-Przepraszam- szepnął zawstydzony Ptaś.

Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

- Jakie zwierzę ogłosiło zawody pływackie?

- Dlaczego nie wszystkie zwierzęta chciały brać w nich udział?

- Kogo Ptaś chciał nauczyć pływać?

- Jak oceniacie zachowanie kaczorka?

- Co powiedziała pani Gęś, osłaniając kurczaczka?

- Co to znaczy, że nikt nie może nikogo zmuszać?

Karta pracy:

Kolorowanie rysunku kaczki.