Logopedia

Terapia logopedyczna

W naszym przedszkolu terapii logopedycznej podlegają dzieci ze wskazaniami PPP oraz dzieci, które zostały zakwalifikowane na podstawie badań przesiewowych. Terapią  objęte są dzieci z zaburzeniami mowy. Zajęcia odbywają się systematycznie, dostosowane są do możliwości psychofizycznych każdego ucznia. Zajęcia prowadzone są indywidualnie bądź zespołowo. W ramach zajęć realizowana jest diagnoza, terapia , a także wszechstronna profilaktyka logopedyczna.

Postępowanie logopedyczne i dobór metod usprawniających uzależnione są od rodzaju i nasilenia zaburzenia mowy. Zajęcia prowadzone są według indywidualnego programu terapii logopedycznej, opracowanego na podstawie diagnozy logopedycznej dziecka. Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.

Na całokształt rozwoju dziecka oraz jego powodzenia edukacyjne i emocjonalne  w dużej mierze wpływa mowa. Jest ona atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych, daje możliwość precyzyjnej komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie własnych sądów, uczuć i upodobań.

Pod koniec wieku przedszkolnego od dziecka oczekuje się poprawnego wymawiania wszystkich dźwięków, swobody posługiwania się mową.

Często jednak u dzieci w tym okresie występują zaburzenia mowy, dlatego też  powinno się możliwie wcześnie rozpocząć świadome jej usprawnianie oraz korygowanie wszelkich zaburzeń.

Normą rozwojową jest, jeśli dziecko w wieku:

• 3 lat – porozumiewa się prostymi zdaniami, wymawia wszystkie samogłoski i spółgłoski
  • (p, pi, b, bi, m,mi, n, ni, f, fi, w, wi, t, d, n, l, li, ś, ź, ć, dź, j, k, ki, g, gi, h);
  • 4 lat – wymawia s, z, c, dz;
  • 5,6 lat – wymawia sz, ż, cz, dż, r;
  • 7 lat – ma utrwaloną poprawną wymowę wszystkich głosek oraz opanowaną technikę mówienia.

PODSTAWOWE ZADANIA TERAPII:

• badanie wstępne w celu ustalenia stanu mowy dzieci,
  • diagnoza  logopedyczne oraz udzielanie pomocy logopedycznej,
  • terapia logopedycznej indywidualna bądź grupowej dla dzieci w zależności od potrzeb,
  • podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej.

CELE I GŁÓWNE ZADANIA TERAPII:

• kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej,
  • stymulowanie procesów nabywania kompetencji i sprawności warunkujących prawidłowy przebieg komunikacji językowej,
  • doskonalenie wymowy już ukształtowanej,
  • wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń,
  • wdrażanie dzieci do obcowania z literaturą i sztuką oraz twórczej aktywności słownej.

METODY PRACY LOGOPEDYCZNEJ:

• Metody logopedyczne
  • Metody pedagogiczne
  • Metody psychologiczne

METODYKA ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH:

• Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy
  • Ćwiczenia słuchowe w różnicowaniu poprawnego i zaburzonego brzmienia
  • Ćwiczenia dotyczące ustawienia narządów mowy, aby uzyskać prawidłowe brzmienie
  • Kontrola wzrokowa ( lustro), kinestetyczna (dotyk) i słuchowa
  • Ćwiczenia usprawniające wymowę wyćwiczonych głosek w izolacji, sylabie, zdaniu i mowie
  • Ścisła współpraca z domem dziecka i logopedą

ZASADY PRACY:

• Praca indywidualna
  • Ćwiczenia zaczynane od głosek najłatwiejszych i najmniej zaburzonych
  • Wywołane głoski utrwalane przy każdej okazji
  • W toku ćwiczeń rozwijany głos
  • Rozwijanie słuchu fonetyczno – fonematycznego
  • Każde dziecko realizuje odrębny program, który powstaje we wrześniu po przeprowadzeniu przesiewowego badania logopedycznego.

Terapia logopedyczna odbywa się we współpracy z nauczycielami oraz rodzicami dzieci i dotyczy:

• uświadamiania im ważności prawidłowej wymowy u dziecka,
  • zapewnienia pomocy o charakterze terapeutycznym i instruktażowym,
  • udostępniania opracowanych materiałów.

Logopeda, oligofrenopedagog: mgr Barbara Zabielska